Forum GrafiStyle
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Işte Ilk Turk Kamyonu

Işte Ilk Turk Kamyonu Empty Işte Ilk Turk Kamyonu

Mesaj tarafından quzey Salı Eyl. 14, 2010 4:37 am

Eskişehir'de Türkiye'nin ilk 4x4 hafif arazi kamyonu TURKAR üretimine başlandı.

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Eskişehir'de kurulu Hisarlar AŞ Genel Müdürü Zafer Türker, Türkiye'nin ilk 4x4 hafif arazi kamyonu TURKAR'ın, bu yıl siparişe bağlı olarak seri üretime geçeceğini söyledi.
Türker, AA muhabirine, makine, kabin ve zirai ekipman, spor ve medikal ürünler, bilgi ve iletişim teknolojileri, ithalat ve ihracat ile otomotiv sektörlerindeki 6 şirketle faaliyetlerini sürdüren Hisarlar Grubun bu yıl yüzde 120 oranında büyümeyi hedeflediğini söyledi.
Üretim yaptıkları konularda tüm şirketlerinde yeni ürün gamına yönelik yatırımlar yaptıklarını ve kabiliyetlerini geliştirdiklerini anlatan Türker, 2009 yılında yaşanan ekonomik olumsuzluklara karşın, yeni ürünlerle yeni pazarlara açıldıklarını, yeni iş ortaklıklarına gittiklerini kaydetti.
Türker, 10 yıllık hayalin ürünü olan ilk yerli 4X4 hafif arazi kamyonu TURKAR'da iddialı olduklarını belirterek, şöyle konuştu:
''Tamamen yerli tasarım olan ve TÜBİTAK'ın desteklediği TURKAR projesinde seri üretime bu yıl başlayacağız. Ülkenin ilk 4x4 hafif arazi kamyonu TURKAR'ın 9 adet prototipi bitmek üzere. Başlangıç aşamasında toplu siparişlerle seri üretim planlıyoruz. Türkiye olarak, kamu-askeri üretim konusunda yurt dışına bağlıyız. Bu konudaki açığı görerek öncelikli olarak kamu-askeri üretim, ikinci olarak belediyeler, kamu kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve üçüncü olarak da bayi ağıyla satış yapacağımız bir organizasyon planı hedefliyoruz. Almanya'ya 1 adet Alakan modeli ihraç ettik. Bu yılın sonunu kadar 40-50 adetlik siparişi gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bunlar ön sipariş. 2011 Nisanda, Almanya'da, ticari araçlar ve iş makinaları sektöründe Avrupa'nın en büyük fuarına iştirak edeceğiz. Böylece Avrupa'da bayi ya da distribütörlük tarzında çalışmayı hedeflediğimiz kitlelere ulaşmayı hedefliyoruz.''
Türker, ön görüşmeleri gerçekleştirdikleri Almanya'daki firmanın da komple Avrupa dağıtımını istediğini ifade ederek, ''Bu konudaki şartlar olgunlaştıktan sonra fuardaki tepkiye bağlı olarak, nisan ayı sonrasında bu kararı müşterek olarak vereceğiz'' dedi.
UZAKTAN KUMANDALI TURKAR
Eskişehir Osmangazi Üniversitesinin (ESOGÜ) TURKAR'ı uzaktan kumandalı otonom hale getirmek için AB projesine girmek istediğini anlatan Türker, şunları söyledi:
''ESOGÜ bize bir projeyle geldi. TURKAR'ı uzaktan kumandalı, donanımlı bir hale getirmek istiyorlar. Bu proje 2 yıl gibi bir zaman alacak olan uzun soluklu bir proje. Yanıbaşımızdaki bir üniversiteyle yürüteceğimiz böyle bir projeye, çok hızlı yol almaya uygun olduğu için yönetim olarak sıcak bakıyoruz. Büyük şirketlerin araçları böyle bir projeye çoktan hazır belki ama hem Eskişehir'den hem de yeni bir araç olması nedeniyle bizim aracımızı tercih ettiler. Aynı zamanda hem arazi aracı hem de şehir içi kullanıma da uygun olduğu için ideal bulundu.''
Türker, Almanya'da bir firmayla elektrikli araç üretimi konusunda müşterek çalışmalar yaptıklarına da değinerek, ''Bu proje de ticari araçlarda elektrikli ilk model olacak. Üzerinde çalıştığımız proje ile araç, bir şarjda yaklaşık 100 kilometre yol gidebilecek ve saatte 80-90 kilometre hız yapabilecek. Yetiştirebilirsek Nisan ayındaki fuarda sergilemeyi düşünüyoruz'' dedi.
[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
quzey
quzey
GrafiStyle
BaşYönetmen

GrafiStyleBaşYönetmen

Erkek
Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 62
Yaş Yaş : 35

https://grafistyle.forum.st